* ارزش آدم ها به میزان ارزش علاقه مندی های آن هاست. مراقب علایقمان باشیم . علایق خوب و بزرگ ما را به بزرگی سوق می دهد  *

mostatil

آگهی

 

میوه های خاص، میوه های عجیب و غریب

دنیای گیاهان دنیای پر تنوع و رنگارنگیه. از بین گیاهانی که قابل خوردن هستند و در کشورهای دیگه به عنوان خوراکی سنتی جا افتادند، چند  از میوه ها و سبزیجات عجیب و غریبی که احتمالا تا به حال اسمشون رو هم نشنیدید،براتون جمع آوری کردیم.

این میوه ها با ظاهر و مزه های عجیب و غریبشون، تنوعی به دنیای خوشمزه های طبیعی دادند. همچنین برای هر کدوم از این میوه ها، توضیح کوتاهی نوشتیم، تا بدونید کجا رشد می کنند و تقریبا چه مزه ای دارند.

میوه درخت هالا (یا به قولی پوهالا): Hala
این میوه عجیب در قسمت های استوایی شرق استرالیا رشد می کنه و میشه اون رو به طور خام یا پخته خورد. هالا یکی از موادی هست که در غذاهای مالدیوی ممکنه زیاد ببینید. جالبه که خوردن این میوه میتونه برای دندون حکم مسواک زدن رو داشته باشه.

 

 

 

 

 

 

 

طالبی شاخ دار: Horned Melon
طالبی شاخ دار ترکیبی از خانواده ملون ها و خیارها به حساب میاد. این میوه که داخلش شبیه ژله است، یکی از خوردنی های سنتی آفریقا است.

 

این میوه بومي صحراي کالاهاري در آفريقا است که به نام "خيار آفريقايي" نيز شناخته مي شود. امروزه، ملون شاخدار در نقاط مختلف جهان مانند نيوزيلند، استراليا، شيلي و آمريکا رشد مي کند. هنگامي که اين ميوه را قارچ مي کنيد با گوشتي سبز رنگ و جالب مواجه شده و مزه و بوهاي مختلفي - نه تنها خيار بلکه موز، ليمو و ميوه گل ساعت - را حس مي کنيد.

 

 

ترگیل: Mangosteen


ترگيل يک ميوه تقريبا استوايي و تقريبا شبيه به نارگيل است که بيشتر در کشور هاي مالزي ، تايلند و اندونزي يافت مي شود و مثل نارگيل داراي يک بخش سخت و ضخيم پوستي است و بخش سفيد مياني آن قسمت خوراکي ميوه است.


کلم رومی: Romanesco Broccoli
این سبزی عجیبی که در عکس پایین میبینید، همون گل کلم خودمونه، اما با شکل های منظم تر، که باعث میشه آدم دلش بخواد به جای خوردن، بیشتر تماشایش بکنه کلم رومی اولین بار در ایتالیا دیده شده و مزه اش کمی ترد تر از گل کلم معمولی هست.


مژکی: Rambutan
مژکی یه میوه درختی خوش قیافه است که توی مناطق استوایی رشد می کنه. همونطور که از اسمش پیداست، روی بدنه این میوه مژه های ضخیمی وجود داره که ظاهر جالبی بهش داده. گوشته مژکی کمی ترد است و مزه ای ترش و شیرین داره.


سیب آکی: Ackee
آکی یه درخت همیشه سبزه که میتونه تا ۱۰ متر رشد کنه. از میوه این درخت در غذاهای جاماییکایی استفاده می کنند. از خود میوه، هسته ها، برگ ها و حتی تنه درخت برای موارد دارویی هم میشه استفاده کرد.


پیتایا، میوه اژدها: Pitaya
پیتایا میوه ی چندین نوع کاکتوس هست که در آسیای شرقی و آمریکای جنوبی رشد می کنه. پیتایا که به میوه اژدها هم مشهوره، جنسی شبیه به کیوی داره، اما تقریبا شیرین به حساب میاد. گوشته این میوه رو میشه به صورت خام خورد، یا به صورت نوشیدنی دم کرد.


جک فروت: Jackfruit
جک فروت یکی از میوه های بزرگ درختی به حساب میاد که آبدار و معطر هست و در کشورهای جنوب شرقی آسیا و شرق آفریقا رشد می کنه. از این میوه توی خیلی از دستور پخت های غذا استفاده می کنند.


کارامبولا: Carambola
کارامبولا که همچنین به نام میوه ستاره ای هم معروف هست که در کشورهایی مثل سری لانکا، بنگلادش، اندونزی و رشد می کنه. همونطور که در تصویر میبینید، این میوه شبیه یک ستاره است، و همه قسمت های اون قابل خوردنه. طعم این میوه مثل کیوی و آناناس و سیب شیرین است و از جمله میوه‌های سرشار از ویتامین سی به شمار می‌رود.

.


سالک: Salak
سالک یک نوع درخت کاج محسوب میشه که میوه های عجیب خوردنی روی اون رشد می کنن. با نیشگون گرفتن از سر این میوه ها، پوست اونها کنده میشه و میتونید گوشته داخلش رو بخورید. مزه سالک شیرین و اسیدیه، و جنسی شبیه به سیب داره.


دست بودا: Buddha’s Hand
این میوه عجیب از خانواده مرکبات، به شکل دست انسان رشد می کنه و به همین خاطر اسم “دست بودا” رو برایش انتخاب کردند. دست بودا عطر خیلی خوبی داره و به همین خاطر در چین و ژاپن از اون برای معطر کردن اتاق ها استفاده می کنند.


دوریان: Durian
خیلی از مردم آسیای شرقی، این میوه رو به عنوان “شاه میوه ها” میشناسن. دوریان بوی قوی و مزه ای شبیه بادام داره.

 


انگور برزیلی: Jaboticaba
انگور برزیلی، یک نوع انگور عجیبه که میوه های اون روی تنه درخت رشد می کنند. درخت این میوه به راحتی خودش رو با محیط تطبیق میده و تقریبا در هر شرایطی قابل پرورش دادن هست.

ميوه جابوتيکابا، به عنوان يک ميوه اعلي بعد از توت هاي اکايي پرطرفدار شده که فوايد سلامت بسياري دارد. اين ميوه بنا به گزارش، منبع خوبي از آنتي اکسيدان ها شناخته شده و هم چنين تأثيرات دارويي پيشگيرانه اي نشان مي دهد. اين مقاله را بخوانيد تا بيشتر راجع به فوايد اين ميوه مفيد بدانيد.

آيا مي‌دانستيد که درخت جابوتيکابا به سختي و آهستگي رشد مي کند و ممکن است 4 تا 10 سال طول بکشد تا بار ميوه دهد؟

اين درخت، بومي جنگل هاي برزيل است که بخاطر ميوه هاي سياه شيرينش معروف است. درخت به ارتفاع 12 تا 45 فوت (3 الي 13 متر) رشد مي کند و مقدار زيادي بار ميوه کروي شکل مي دهد. ميوه جابوتيکابا در برزيل عموماً براي درست کردن ژله و مربا استفاده مي شود. در ادامه، حقايق جالبي راجع به ميوه جابوتيکابا:

 

شکل و اندازه

مشتي از ميوه جابوتيکابا به شما حسي از در دست داشتن انگورهاي بنفش و سياه رنگي مي دهد. اين ميوه هاي آلوشکل قطري بين 5ر1 الي 4 سانتيمتر دارند.

 

ظاهر متمايز

چيزي که جابوتيکابا را از بقيه متفاوت مي کند، جايگاه ميوه روي درخت است. برخلاف ميوه هاي ديگر که آويزان از شاخه ها به نظر مي رسند، ميوه هاي جابوتيکابا به تنه درخت و شاخه ها چسبيده اند. به تعبير ساده، آنها به درخت متصل مي مانند، درنتيجه يک ظاهر متمايز به اين درخت بارور مي دهند. همين ظاهر متفاوت درخت جابوتيکابا اغلب اشتباهاً به عنوان يک نقص قلمداد مي شود.

 

عمر مفيد

ميوه هاي جابوتيکابا به راحتي تلف مي شوند، همانطورکه عمر مفيد بسيار کوتاهي در حدود 3 تا 4 روز پس از برداشت دارند. با توجه به ماهيت فناپذير بالاي آنها، احتياج به فروش سريع در بازار دارند. چنانکه آنها براي مدت طولاني تازه باقي نمي مانند بايد در مدت زمان کوتاهي مصرف شوند. اين عمرمفيد شديداً کوتاه همچنين بدان معناست که دسترسي به اين ميوه براي مکان هايي که دور از مناطق توليد آنهاست سخت مي شود.

 

دانه هاي ميوه جابوتيکابا

بسته به سايز هر ميوه، ممکن است در هر نقطه 1 تا 4 دانه وجود داشته باشد. تمام ميوه خوراکي است ولي دانه ها ممکن است به خاطر داشتن تانين، اندکي تلخ باشند. هرچند باتوجه به وجود ترکيبات تلخ، دانه ها تاحدودي کمتر خوراکي هستند. بنابراين بهتر است که دانه ها بلعيده شوند و يا از جويدن آنها که ممکن است طعم تلخي را در دهان باقي بگذارند اجتناب شود.

 

 

مزاياي سلامتي

 

عامل مبارزه با سرطان

تعداد زيادي ترکيبات ضدسرطاني شناخته شده در اين ميوه کشف شده اند. برخي مطالعات اظهار دارند که مصرف منظم جابوتيکابا مي تواند از سلامتي در مقابل سرطان محفاظت کند. پژوهش هاي مقدماتي همچنين نشان مي دهد که عصاره ي دانه هاي جابوتيکابا همچون عامل پيشگيرنده دارويي عمل مي کند. آنها مي توانند سرطان را محدود کرده و به تأخير بيندازند. ميوه و عصاره آن چشم انداز خوبي را به عنوان درمان سرطان دربردارند.

 

جوشانده جابوتيکابا - ارزش دارويي بالا

گفته مي شود که چاي جابوتيکابا ويژگي هاي درماني اي دارد که مي تواند براي درمان در طيف گسترده اي از موقعيت هاي طبي مفيد باشد.اين جوشانده که از پوست خشکيده ميوه جابوتيکابا تهيه شده، براي سلامتي بسيار مفيد عنوان شده است. غرغره کردن اين جوشانده مي تواند به رفع گلودرد و تسلي التهاب لوزه ها کمک کند. اين جوشانده بصورت متداول همچنين علاجي براي اسهال و مشکلات تنفسي مثل آسم و خلط خونين بوده است.

 

حامي دوران بارداري

افزايش ميزان مصرف آهن در دوران بارداري براي رشد جنين در حال پرورش ضروري است. خوردن ميوه جابوتيکابا يا آبميوه آن از اين نظر که منبع بسيارخوب آهن هستند، مفيد است.

 

ظرفيت بالاي آنتي اکسيدان

اين ميوه تيره رنگ مخصوصاً پوست آن، بعنوان يک منبع خوب از ترکيبات فنلي شناخته شده است؛ از جمله رزورسينول، فلاونوئيدها و کومارين که بخاطر فعاليت آنتي اکسيداني بالايشان شناخته شده اند. درواقع بخش اصلي فنل مثل آنتوسيانين تنها در پوست ميوه وجود دارند. علاوه براين، اين ترکيبات خاصيت ضدالتهابي قوي نشان داده اند. بنابراين، مصرف منظم ميوه هاي جابوتيکابا ممکن است براي درمان و همچنين جلوگيري از طيف گسترده حالت هاي التهابي مفيد باشد.

 

بالا برنده مقاومت(ايمني)

خوردن ميوه يا عصاره آن مي تواند راه بسيار آساني براي محافظت بدن در مقابل عفونت هاي آزاردهنده باشد. اين بخاطر آن است که اين ميوه منبع فوق العاده ويتامين C است، ماده مغذي اي که نقش کليدي را در تقويت سيستم ايمني بدن بازي مي کند. تنها 100 گرم از ميوه جابوتيکابا حاوي حدود 7ر22 ميلي گرم ويتامين C است. در نتيجه خوردن يک مشت از ميوه بصورت روزانه مي تواند بطرز حيرت آوري روي ارتقاء ايمني موثر واقع شود و سلامت کلي بدن را بهبود بخشد.

سلب مسئوليت: اطلاعاتي که در اين مقاله ارائه شده منحصراً جهت آموزش خواننده است و بعنوان جايگزين براي مشاوره از پزشک متخصص در نظر گرفته نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن